Jakie rośliny polecane są osobom, które chcą mieć w domu żywe rośliny, ale nie mają czasu na ich pielęgnację? Najczęściej poleca się kaktusy. Nie trzeba ich często podlewać i nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o stanowisko, w którym mogą stać. O kaktusy, mimo, że to wytrzymałe sukulenty, trzeba jednak dbać. Minimalny wysiłek w pielęgnacji tych roślin jest wręcz wskazany. Dobór odpowiedniej ziemi to ważny krok do prawidłowej uprawy tych roślin. Ziemia do kaktusów nie kosztuje wiele. Ale wiele może zdziałać, by kaktusom rosło się lepiej.

Specjalna ziemia do kaktusów

Podłoże uniwersalne jest…uniwersalne, ale nie zawsze dostosowane do indywidualnych preferencji danej grupy roślin. Kaktusy mają specyficzne wymagania. Rosną na terenach gdzie ziemia nie jest chłonna, wręcz przeciwnie, jest to ziemia sucha, przepuszczalna. I do takiej ziemi powinniśmy przesadzić kaktusy – mniej czarnej ziemi, więcej keramzytu, kredy, torfu, żwiru, a więc substancji zwiększających przepuszczalność podłoża. Niektórzy producenci dodają do ziemi do kaktusów nawóz, który przez określony czas, stopniowo, będzie uwalniał składniki odżywcze. Sukulenty też wymagają nawożenia.

Gotowa ziemia do kupienia w sklepie

Ziemia do kaktusów jest produktem, który możemy kupić w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Różne gramatury, składy, producenci…gdy trudno nam się zdecydować, warto przeczytać skład na opakowaniu lub poprosić pracownika sklepu o fachową poradę, w szczególności, gdy dopiero zaczynamy uprawę sukulentów. Koszt ziemi? Około 5 zł za 5 litrów. Ziemia z nawozem to koszt około 15 złotych.

 

Give a Comment